2023 Tuvalu The Night Before Christmas 2 oz Silver Antiqued Colorized Coin
Original price was: $160.00.$135.00Current price is: $135.00. USD
Item specifics
| Year of Issue: | 2023 |
| Weight: | 2 oz |
| Composition: | Silver |
| Purity: | 0.9999 |
| Mintage: | 3,000 |
| Finish: | Antiqued |
| Special Feature: | partial 24K Gold Plating, Christmas Gift Box |
| Diameter: | 45.60 mm |
| Denomination: | $2 TVD |
| Certification: | Mint Certified |
| Packaging: | Display Box |
Description
2023 Tuvalu The Night Before Christmas 2 oz Silver Antiqued Colorized Coin
Glines & Rhodes has operated as a family-owned precious metal refinery since 1915. Furthermore, the company later expanded its business to include investment-grade bullion and collectible coins, and this led them to create GR Reserve. Ultimately, the company blends its century-old expertise with modern innovations, offering unique numismatic products directly to collectors and investors.
The “2023 Tuvalu The Night Before Christmas 2 oz Silver Antiqued Colorized Coin” is a unique collectible coin. In fact, it has a mintage of 3,000. It features an antiqued and colored finish with a special feature of partial 24K Gold Plating.
Design and Features
- Reverse: The design features a 24-carat gold-plated Christmas stocking, as well as a tree, wreath, garlands, snow globes, and gift-wrapped boxes. The coin also includes The Perth Mint’s ‘P’ mintmark.
- Obverse: The Queen Elizabeth II Memorial Obverse is on the coin. It displays the Ian Rank-Broadley effigy with the dates of her reign. The coin’s weight, purity, monetary denomination, and year-date are also on the obverse.
- Finish: Antiqued and colorized finish.
- Special Features: The coin features partial 24K Gold Plating.
- Packaging: It comes in a classic display case with a clear lid and is packaged in a Christmas gift box with a bow. It also includes a numbered certificate of authenticity.
- Mintage: 3,000
- Mint: Perth Mint
Specifications
- Year of Issue: 2023
- Weight: 2 oz
- Composition: .9999 Fine Silver
- Issuing Country: Tuvalu
- Face Value: 2 TVD
- Diameter: 45.60 mm
Reviews
There are no reviews yet.










Reviews
There are no reviews yet.