2023 Niue Star Wars Lando Calrissian 1oz Silver Colorized Proof Chibi Coin
OUT OF STOCK
(No reviews yet)
$99.00 Original price was: $99.00.$87.00Current price is: $87.00. USD
12% OFF
Item specifics
| Year of Issue: | 2023 |
| Issuing Country: | Niue |
| Weight: | 1 oz |
| Composition: | .999 Silver |
| Mintage: | 2,000 |
| Finish: | Colorized, Proof |
| Special Feature: | 1 in 10 Chance for a Bonus Gilded Version |
| Diameter: | 36 x 26.39 mm |
| Denomination: | $2 |
| Packaging: | Display Box w/COA |
Description
A man of many talents, Lando Calrissian™ shows off his stylish ensemble on this 1oz pure silver Star Wars™ Chibi® Coin.
- Within the limited 2,000 mintage, you also get a 1 in 10 chance to receive a gilded version!
- Fully colored and shaped coin resembles Lando wearing his blue trousers, shirt, iconic cape, and statement black belt.
- Legal tender coin has the Public Seal of Niue on the obverse.
- Officially licensed by Lucasfilm Ltd.
- Branded box features imagery of the hero himself and a large window to display your coin.
- Printed on the back is a Certificate of Authenticity and the coin’s unique number.
Reviews
There are no reviews yet.




Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






Reviews
There are no reviews yet.