SOLD OUT
Sale!
2023 Cook Islands Norse Gods Freyr 2oz Silver Antiqued Coin
OUT OF STOCK
(No reviews yet)
Original price was: $180.00.$155.00Current price is: $155.00. USD
14% OFF
Item specifics
| Year of Issue: | 2023 |
| Issuing Country: | Cook Islands |
| Weight: | 2 oz |
| Mintage: | 500 |
| Composition: | Silver |
| Purity: | 0.999 |
| Finish: | Antiqued High Relief |
| Special Feature: | partial 24K Gold Plating |
| Diameter: | 38.61 mm |
| Denomination: | $5 |
| Certification: | Mint Certified |
| Packaging: | Display Box w/COA |
Description
Successor of the 24K Gold Plated “Norse Gods” series – last of its kind
ONLY 500 PIECES WORLDWIDE
► Freyr, god of peace and fertility, is brought to life by 24K Gold Plating and High Relief on 2 oz of Silver .999.
► This series is dedicated to the fascinating world of Norse mythology, coming with a specially designed box and a certificate with collection logo.
► Small mintage of only 500 pieces worldwide!
Reviews
There are no reviews yet.




Reviews
There are no reviews yet.