2023 Niue DC Batman The Penguin 1 oz Silver Colorized Proof Chibi Coin
OUT OF STOCK
(No reviews yet)
$99.00 Original price was: $99.00.$70.00Current price is: $70.00. USD
29% OFF
Item specifics
| Year of Issue: | 2023 |
| Issuing Country: | Niue |
| Weight: | 1 oz |
| Composition: | Silver |
| Purity: | 0.999 |
| Mintage: | 2,000 |
| Finish: | Colorized, Proof |
| Special Feature: | 1 in 10 Chance for a Bonus Gilded Version |
| Diameter: | 36 x 29.93 mm |
| Denomination: | $2 |
| Certification: | Mint Certified |
| Packaging: | Display Box |
Description
2023 Niue DC Batman The Penguin 1 oz Silver Colorized Proof Chibi Coin
Glines & Rhodes has operated as a family-owned precious metal refinery since 1915. Furthermore, the company later expanded its business to include investment-grade bullion and collectible coins, and this led them to create GR Reserve. Ultimately, the company blends its century-old expertise with modern innovations, offering unique numismatic products directly to collectors and investors.
The “2023 Niue DC Batman The Penguin 1oz Silver Colorized Proof Chibi Coin” is a special collectible. In fact, it is officially licensed and is part of a series that commemorates DC Batman.
Design and Features
- Reverse: The coin’s design features the Penguin™ wearing his classic tuxedo, top hat, monocle, white gloves, and spats. The coin has a brilliant three-dimensional relief.
- Obverse: The coin’s obverse features the Public Seal of Niue, which confirms its legal tender status.
- Finish: Proof finish and is colorized.
- Packaging: It comes in a DC-themed display box with a large window and also includes a Certificate of Authenticity and a unique serial number.
- Mintage: 2,000
- Mint: Agoro by New Zealand Mint
Specifications
- Year of Issue: 2023
- Weight: 1 oz
- Composition: .999 Fine Silver
- Issuing Country: Niue
- Face Value: 2 Dollars
- Dimensions: 36 mm x 29.93 mm
Reviews
There are no reviews yet.




Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.