2023 Niue Marvel Captain America 1oz Silver Colorized Proof Chibi Coin
OUT OF STOCK
(No reviews yet)
$99.00 Original price was: $99.00.$97.00Current price is: $97.00. USD
2% OFF
Item specifics
| Year of Issue: | 2023 |
| Issuing Country: | Niue |
| Weight: | 1 oz |
| Composition: | Silver |
| Purity: | 0.999 |
| Mintage: | 2,000 |
| Finish: | Colorized, Proof |
| Special Feature: | 1 in 10 Chance for a Bonus Gilded Version |
| Diameter: | 36 x 28.29 mm |
| Certification: | Mint Certified |
| Denomination: | $2 |
| Packaging: | Display Box |
Description
No one dons the stars and stripes quite like Marvel’s Captain America! This 1oz pure silver Chibi® Coin is such a unique and fun way to show your love for the leader of the Avengers.
- Comes with a 1 in 10 chance to receive a bonus gilded version!
- Colored and shaped to resemble Captain America standing ready to fight for freedom in his famous blue, white and red suit.
- Engraved Public Seal of Niue on the obverse confirms it’s legal tender.
- Limited edition of 2,000 coins – 200 gilded.
- Marvel-branded box displays imagery of the hero and a large display window.
- A Certificate of Authenticity and the coin’s unique number are featured on the back.
A high-quality memento that’s sure to attract attention!
Reviews
There are no reviews yet.




Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.