2023 Niue Marvel Nick Fury 1oz Silver Colorized Proof Chibi Coin
OUT OF STOCK
(No reviews yet)
$99.00 Original price was: $99.00.$83.30Current price is: $83.30. USD
16% OFF
Item specifics
| Year of Issue: | 2023 |
| Issuing Country: | Niue |
| Weight: | 1 oz |
| Composition: | Silver |
| Purity: | 0.999 |
| Mintage: | 1,800 |
| Finish: | Colorized, Proof |
| Special Feature: | 1 in 10 Chance for a Bonus Gilded Version |
| Diameter: | 36mm x 28.29mm |
| Certification: | Mint Certified |
| Denomination: | $2 |
| Packaging: | Display Box |
Description
Nick Fury continues his legacy on pure silver! This 1oz Marvel ChibiĀ® Coin is such an epic way to show your love for one of the greatest super spies in the world.
- Within the limited 2,000 mintage, you get a 1 in 10 chance to receive a gilded version.
- Colored and shaped, this ChibiĀ® Coin is a unique representation of Nick Fury looking ready for combat, wearing his S.H.I.E.L.D. uniform and eye patch.
- The obverse bears the Public Seal of Niue, confirming the coinās legal tender status.
- Creating a heroic display, the quality box has a large display window and themed imagery to complement the coin.
- A Certificate of Authenticity and the coinās unique number are shown on the back.
A piece sure to attract attention in your Marvel collection!
Reviews
There are no reviews yet.




Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






Reviews
There are no reviews yet.