2023 Niue Marvel Spider-Man Peter Parker 1oz Silver Proof Chibi Coin
OUT OF STOCK
(No reviews yet)
$150.00 USD
Item specifics
| Year of Issue: | 2023 |
| Issuing Country: | Niue |
| Weight: | 1 oz |
| Composition: | Silver |
| Purity: | 0.999 |
| Mintage: | 2,000 |
| Finish: | Colorized, Proof |
| Special Feature: | 1 in 10 Chance for a Bonus Gilded Version |
| Diameter: | 36 x 28.99mm |
| Denomination: | $2 |
| Certification: | Mint Certified |
| Packaging: | Display Box w/COA |
Description
Our Spider-Senses tell us you’re going to love this one! A solid 1oz pure silver, this Chibi® Coin resembles Marvel’s amazing Spider-Man. Within the limited 2,000 mintage, you could be one of 200 lucky fans to get the gold-plated version!
- Shaped and colored to show Peter Parker in his famous blue and red suit.
- 1 in 10 chance to receive a gilded version!
- Legal tender coin – Public Seal of Niue engraved on the obverse.
- Officially licensed by Marvel.
- The branded box features eye-catching imagery of Spiderman in action along with a large display window.
- Printed on the box is a Certificate of Authenticity and the coin’s unique number.
A unique and fun addition to your Marvel collection!
Reviews
There are no reviews yet.




Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.