2023 Niue Star Wars The Mandalorian Ahsoka Tano 1oz Silver Chibi Coin
$99.00 Original price was: $99.00.$95.00Current price is: $95.00. USD
Item specifics
| Year of Issue: | 2023 |
| Issuing Country: | Niue |
| Weight: | 1 oz |
| Composition: | Silver |
| Purity: | 0.999 |
| Mintage: | 2,000 |
| Diameter: | 36 x 28.6 mm |
| Finish: | Colorized, Proof |
| Special Feature: | 1 in 10 Chance for a Bonus Gilded Version |
| Denomination: | $2 |
| Certification: | Mint Certified |
| Packaging: | Display Box w/COA |
Description
Hero of The Clone Wars, Ahsoka Tano™ on New Silver Chibi Coin!
This Chibi Coin is fully coloured and shaped to resemble the courageous former Jedi Padawan™, Ahsoka Tano. The spirit of this iconic character is captured perfectly with an intricate detailing of her distinctive facial markings, headdress, and blue combat outfit.
The custom-designed box is Star Wars-themed, with a large window for display. Printed on the back is the coin’s unique number in the limited mintage of 2,000 – just 200 being gilded!
Don’t miss out, order yours today!
• Uniquely coloured and shaped 1oz pure silver coin shows Ahsoka Tano™ with her distinctive facial markings, headdress, and wearing her blue combat outfit.
• Part of our Star Wars™ Chibi® Coin series.
• Presented in a high-quality, themed box with a large window for display.
• Limited worldwide mintage of 2,000 – 200 being gilded.
• Officially licensed by Lucasfilm Ltd.
• Perfect memento for Chibi® Coin and Star Wars collectors.
Reviews
There are no reviews yet.




Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.