SOLD OUT
Sale!
2024 Samoa Statue of Liberty 5 oz Silver 3D Shaped Varnished Coin
EXCLUSIVE
OUT OF STOCK
(No reviews yet)
Original price was: $700.00.$503.00Current price is: $503.00. USD
28% OFF
Item specifics
| Year of Issue: | 2024 |
| Issuing Country: | Samoa |
| Weight: | 5 oz |
| Composition: | Silver |
| Purity: | 0.999 |
| Mintage: | 499 |
| Finish: | Proof-Like |
| Special Feature: | 3D shape and partial 24K Gold Plating, Green Varnish |
| Diameter: | 40 x 83 mm |
| Denomination: | $10 |
| Certification: | Mint Certified |
| Packaging: | Upright Clear Acrylic Case |
Description
5 OZ 3D STATUE OF LIBERTY
FROM THE DEPTHS OF HISTORIC SYMBOLISM TO THE HEIGHTS OF MODERN MINTING
▶ A lifelike replica of America‘s iconic Statue of Liberty, this coin features an exquisite 3D shape in a vibrant green varnish with partial 24k Gold plating.
▶ Lady Liberty´s figurine is a symbol of liberty and freedom, making a timeless addition to your collection.
▶ Own a piece of history, a work of art with only 499 pieces available worldwide!
Reviews
There are no reviews yet.




Reviews
There are no reviews yet.